Drapaki

Tutaj zadajemy pytania techniczne, jak obciąć pazurki, jak podać tabletkę, jak dobrać kuwetę bądź drapak, jak i czym czesać nasze koty.
Awatar użytkownika
Szana
Hodowca
Posty: 48
Rejestracja: 10 cze 2016, 20:22
Hodowla: Calm Cats*PL
Płeć: kobieta
Skąd: Poznań
Kontakt:

Re: Drapaki

Post autor: Szana »

Soniu, biję się w pierś i <pokłon> za tak pięknie obity drapaczek <mrgreen> Da się? Da się. <mrgreen> Skorzystam z Pani postu i poszukam użytkownika Rmonia, bo w sumie też muszę obić budkę w jednym z drapaków (jeśli nie ma Pani nic przeciwko ;-)) )
Awatar użytkownika
Kierei
Posty: 30
Rejestracja: 12 wrz 2016, 14:21
Płeć: Kobieta
Skąd: Kraków

Re: Drapaki

Post autor: Kierei »

nmin pisze:Ja mam drapak-gotowca i słupy rozdzielające półki mają około 40 cm. To nie jest dużo i mogłoby być ciut więcej, ale nie wiem, czy aż 55. Wszystko zależy od kota. Moja Arya spokojnie poradziłaby sobie z odległością 55 cm, ale Eddie mógłby się trochę bać, gdyby zejście było strome (chociaż może go nie doceniam ;-)) ). Z drugiej strony, planujesz półki z dziurami po 20 cm, co samo w sobie świadczy o tym, że będą duże, więc nie powinno być zbyt stromo.

35 to już malutko.

Pamiętaj też koniecznie, żeby jeden ze słupów był jak najdłuższy, by kot mógł się na nim wyciągnąć na stojąco.
Planowana podstawa to 50x50 nad nią miały by się znajdować identyczne półki tylko kazda bez rogu 20x20. Czyli taki polksiezyc kanciasty... nie wiem czy dobrze tlumacze...
. więc trochę jak w tych tubach jedna polka nad druga i zejscia w roznych miejscach tylko kwadratowe i otwarte sciany. Schodzilo by sie tymi rogami po jednym piętrze...
Wokół najwyższej półki chciałam zrobić rant 10cm żeby bylo coś w stylu kwadratowej rozety...
A półki połączyć kontownikami z listwami o szerokości ok 10cm które chcę albo sizalem albo mata kokosowa obić...
https://drive.google.com/file/d/0B1lv24 ... p=drivesdk
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent
Posty: 16876
Rejestracja: 11 mar 2010, 09:51
Płeć: K
Skąd: Orzesze

Re: Drapaki

Post autor: Sonia »

Może się mylę, ale wydaje mi się, że kot nie bardzo będzie chciał wchodzić na poszczególne poziomy przez te kwadraciki. Pomysł jest zrobione na podstawie tuby piętrowej, ale tuba ma ścianki o które kot się może nawet pleckami oprzeć przechodząc na wyższy poziom przez dziurę w suficie kolejnego piętra. A tutaj jest wokół otwarta przestrzeń i nie wiem, czy to najlepszy pomysł na drapak. Kot chyba będzie prędzej kombinował z zewnątrz doskoczyć na drugie pięterko aniżeli przechodzić przez ten wycięty kwadrat. Poza tym na pewno trzeba by zwiększyć te poziomy, bo 35 cm to trochę mało na brytka, przynajmniej te 40-45 cm by musiało być.
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent
Posty: 16876
Rejestracja: 11 mar 2010, 09:51
Płeć: K
Skąd: Orzesze

Re: Drapaki

Post autor: Sonia »

Szana pisze:Soniu, biję się w pierś i <pokłon> za tak pięknie obity drapaczek <mrgreen> Da się? Da się. <mrgreen> Skorzystam z Pani postu i poszukam użytkownika Rmonia, bo w sumie też muszę obić budkę w jednym z drapaków (jeśli nie ma Pani nic przeciwko ;-)) )
Jaka ja tam Pani, Sonia jestem <mrgreen>
Rmonia zajmuje się robieniem drapaków więc to żaden namiar spod lady, tylko ogólnie dostępna osoba, jeśli chodzi o drapaki i materiały do niego :-)
Awatar użytkownika
Kierei
Posty: 30
Rejestracja: 12 wrz 2016, 14:21
Płeć: Kobieta
Skąd: Kraków

Re: Drapaki

Post autor: Kierei »

Sonia pisze:Może się mylę, ale wydaje mi się, że kot nie bardzo będzie chciał wchodzić na poszczególne poziomy przez te kwadraciki. Pomysł jest zrobione na podstawie tuby piętrowej, ale tuba ma ścianki o które kot się może nawet pleckami oprzeć przechodząc na wyższy poziom przez dziurę w suficie kolejnego piętra. A tutaj jest wokół otwarta przestrzeń i nie wiem, czy to najlepszy pomysł na drapak. Kot chyba będzie prędzej kombinował z zewnątrz doskoczyć na drugie pięterko aniżeli przechodzić przez ten wycięty kwadrat. Poza tym na pewno trzeba by zwiększyć te poziomy, bo 35 cm to trochę mało na brytka, przynajmniej te 40-45 cm by musiało być.

Wiem że za nisko dlatego uplanowalam tak: https://drive.google.com/file/d/0B1lv24 ... p=drivesdk

Z polka stopniem na dole... spokojnie będzie mógł na górę z parapetu tez wskoczyć. Drapak ma mieć niestety co najwyżej wymiary 50x50 x 120... bo na większy tz nie wyraża zgody zadnych części odstajacych na boki....

A chciałabym żeby miał dużo miejsca do lezenia przy kaloryforze lub do patrzenia przez okno bo parapet wąski i mu to przeszkadza.

Myslalam tez po prostu o półkach 50x30 raz z lewej rax z prawej ale nie wiem czy to coś zmienia... ze zamiast dziury 20x20 będzie pas 20x50... poza tym ze miał by mniej miejsca.

A rufi ma wściekle drogie drapaki i zbyt rozbite na boki żeby się w tej przestrzeni zmieścić...
A tuba rufiego tez ma niskie odległości między półkami i myślę że brytkowi będzie ciasno...
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator
Posty: 6546
Rejestracja: 24 lut 2012, 11:28
Płeć: Kobieta
Skąd: Warszawa/NY

Re: Drapaki

Post autor: Miss_Monroe »

Rufi powinien zejść na ziemię i zacząć sprzedawać drapaki po normalnych cenach, bo obecnie cena idzie w górę, a jakość coraz gorsza. A konkurencja jest spora i na szczęście jest w czym wybierać.

Znajoma kupiła drapak od Rufiego, dotarł dwa tygodnie temu i gdyby do mnie dotarł drapak, za takie pieniądze, który posiada takie niedoróbki tj. źle obszyty materiał, wystające nitki, widoczne łączenia tj. zaschnięty klej przy złączeniu rozety (i to nie jest celowe wykonanie bo jest to bardzo nierównomierne złączenie) to bym go odesłała i podziękowała. Prawdopodobnie znajoma tak zrobi. Podstawa drapaka jest tak obita, że wystaje kawałek materiału, który powinien być pod tą podstawą przymocowany, jakoś naciągnięty od spodu, ale jest za krótki, już się pruje i wychodzą z niego nitki <kciukwdół>
Awatar użytkownika
nmin
Agilisowy Rezydent
Posty: 570
Rejestracja: 29 sie 2014, 21:01
Płeć: Kobieta
Skąd: Watford (UK)

Re: Drapaki

Post autor: nmin »

W takim wypadku, jaki pokazujesz, 35 cm to absolutnie za mało. Dorosły kot nie mógłby usiąść prosto na żadnej z dolnych półek. U mnie w drapaku odległość to 40 cm, ale półki są jakby na zmianę, a nie jedna bezpośrednio nad drugą.
I ja jakoś nie widzę tego wchodzenia i schodzenia wyciętymi kwadratami <oops>
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator
Posty: 6546
Rejestracja: 24 lut 2012, 11:28
Płeć: Kobieta
Skąd: Warszawa/NY

Re: Drapaki

Post autor: Miss_Monroe »

Moim zdaniem najlepiej jest zrobić prosty, długi słup do wyciągania dla kota z półką, który będzie zakończony np. rozetą, a z niej dojście na półki na ścianie dla kota. Ja mam taki system miejscówek dla kota i sprawdza się super. Mogę jutro zamieścić zdjęcie. Zwykłe, drewniane półki za grosze można kupić np. w Leroy Merlin. Dobrze by bylo, aby kot nie posiadał tylko drapaka jako jedynego miejsca do zabawy.

Co, jeśli to przechodzenie na kolejne poziomy mu się nie spodoba? Nie ma co "bawić się" w wymyślny drapak, dla mnie te otwory do przechodzenia są nietrafione. Rozwiązanie jakie proponuję jest tańsze i kotu się spodoba możliwość korzystania nie tylko z drapaka.

Napisz do forumowej Rmoni, ona robi bardzo ładne drapaki na zamówienie, w cenie konkurencyjnej dla Rufiego. >>Tutaj<< jest Jej strona.
Awatar użytkownika
Kierei
Posty: 30
Rejestracja: 12 wrz 2016, 14:21
Płeć: Kobieta
Skąd: Kraków

Re: Drapaki

Post autor: Kierei »

Miss_Monroe pisze:Moim zdaniem najlepiej jest zrobić prosty, długi słup do wyciągania dla kota z półką, który będzie zakończony np. rozetą, a z niej dojście na półki na ścianie dla kota. Ja mam taki system miejscówek dla kota i sprawdza się super. Mogę jutro zamieścić zdjęcie. Zwykłe, drewniane półki za grosze można kupić np. w Leroy Merlin. Dobrze by bylo, aby kot nie posiadał tylko drapaka jako jedynego miejsca do zabawy.

Napisz do forumowej Rmoni, ona robi bardzo ładne drapaki na zamówienie, w cenie konkurencyjnej dla Rufiego.

Dzięki za link, z chęcią pooglądam i przemyśle... Może rzeczywiście rozeta na nóżce załatwi sprawę....

Mieszkanie wynajęte, nie mogę nic zamocować do ścian, żadnej dodatkowej dziury...
W związku z tym kot ma miniciąg - może przejść przez 3,4 jednej ściany (szafka kanapa szafka) na połowę drugiej (parapet) tam ma stanąć drapak bo połączy parapet z drugim parapetem, biurkiem i fotelem... i wtedy mamy ciąg na 1 i 3/4 ściany jedynego pokoju... więcej się nie da.... do kuchni kociasty chodzi tylko jeść, (nawet nie wskakuje na meble) do łazienki tylko do kuwetki ewentualnie pospać na dywaniku jak biorę kąpiel (chyba pilnuje, żebym się nie utopiła)...
jego ukochanym miejscem do spania jest niziutki fotel, mimo że z tego fotela to nie bardzo ma widok ani na pokój ani tym bardziej na przedpokój bo stół zasłania... mimo kocyka rozścielonego na szafce obok kanapy skąd miał by całe pomieszczenie i przedpokój na widoku to jednak kocha fotel o TAKI....
Czasem ze mną na łóżku śpi jak tż niema, bo jak tż jest to często śpi pod jego biurkiem przy nogach na podłodze....
Miał drapak taki na 120cm... i póki był mały to go lubił, a później zrobiło mu się za ciasno. Bo drapak był na mikrokota... (ale jak kupowałam to zachwycona byłam, 2 budki, ksoro półek, cuda wianki, a pod koniec to do miejszej budki kot mógł wsadzić co najwyżej zadek... albo głowę...)

Myślę, że masz rację, że znów usiłuje znaleźć drapak zbyt po ludzku... Ale tak bym chciała żeby był zadowolony :)...
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent
Posty: 16876
Rejestracja: 11 mar 2010, 09:51
Płeć: K
Skąd: Orzesze

Re: Drapaki

Post autor: Sonia »

Kotu nie potrzebny jest mocno rozbudowany drapak. Najważniejsze, żeby był jeden długi słup, miejscówka do leżenia i schodkowe zejście nie obciążające stawów.
Np. coś takiego http://drapaki.pl/pl/drapaki-dla-duzych ... 3-d-5.html
Może być też rozeta na górze i na dole zwykła kwadratowa półka do zejścia/wejścia.
Jeśli zdecydujesz się na budkę to obowiązkowo z dwoma wejściami z przodu i boku, koty takie lepiej akceptują.
Zablokowany