Jaskier

Zapraszam do prezentacji Waszych kotów, wszelakiej maści, rasy i pochodzenia :)
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci
Posty: 23442
Rejestracja: 01 maja 2012, 14:02
Płeć: F
Skąd: France

Re: Jaskier

Post autor: yamaha »

Oj, tak, uwierz mi, ze TAK. :kwiatek:
Usmiecham sie juz teraz w takich sytuacjach, do wszystkiego sie przeciez mozna przyzwyczaic.
Ale naprawde UWIELBIAM polskie wypchane po brzegi koscioly, gdzie sie idzie "wczesniej, zeby usiasc" i gdzie wszysy glosno spiewaja piesni.

U nas koscioly sa wyprzedawane, bo nie ma ksiezy (to jedno) i nie ma w nich wiernych.
Coraz wiecej malych kosciolow nie ma juz "swojego ksiedza", jeden obskakuje 6-7 parafii, w wielu nawet nie ma mszy w niedziele, tylko ta sobotnio-wieczorna (niekoniecznie co tydzien), bo by sie ksiadz nie wyrobil.

W Polsce sie psioczy na ksiezy, ze to, ze tamto, ze zly, ze cos nie tak powiedzial...
Nie sa z pewnoscia idealni (moze dlatego, ze sa LUDZMI ?), ale SA.
I to jest komfort, bo macie wybor.

Boje sie pomyslec, co bedzie za 20 lat, zwazywszy na aktualny wiek wiekszosci i tak juz nielicznych tu kaplanow i wierzacych....
Awatar użytkownika
Jaskier
Agilisowy Rezydent
Posty: 1747
Rejestracja: 09 sty 2017, 18:55
Płeć: mężczyzna
Skąd: Szczecin

Re: Jaskier

Post autor: Jaskier »

Dziwne to. Zaraz za zachodnią granicą PL (czyli niedaleko mnie) są Niemcy z pustymi kościołami więc coś tam do mnie dociera i trochę wiem.
Ale to absolutnie nie zmienia faktu, że to jest jakieś takie... niemoje.
Awatar użytkownika
Kasik
Agilisowy Rezydent
Posty: 5350
Rejestracja: 24 lip 2013, 22:49
Płeć: kobieta
Skąd: Szczecin

Re: Jaskier

Post autor: Kasik »

Wesołych Świąt Chłopaki wielkanoc

Ja wczoraj do kościoła wybrałam się właśnie pół godziny wcześniej żeby mieć miejsce siedzące na chórze :mrgreen: Dla mnie Święta bez kościoła to nie Święta :)
Nie wiedziałam, że we Francji aż tak słaba frekwencja w kościele. Podejrzewam, że w meczetach znacznie większa ;-))
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci
Posty: 23442
Rejestracja: 01 maja 2012, 14:02
Płeć: F
Skąd: France

Re: Jaskier

Post autor: yamaha »

Dzis bylo PELNO :mrgreen:
To nic, ze tylko jedna msza, po niej 4 chrzty, i ze kosciol nieduzy.
Bylo PELNO (nie w "polskim" sensie pelno :lol: Bo wszyscy mogli usiasc w lawkach :lol: ale to i tak rzadkosc, wiec warte podkreslenia ;-)) )
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci
Posty: 23442
Rejestracja: 01 maja 2012, 14:02
Płeć: F
Skąd: France

Re: Jaskier

Post autor: yamaha »

Kasik pisze: 21 kwie 2019, 14:43 Nie wiedziałam, że we Francji aż tak słaba frekwencja w kościele.
Dobrze, ze emigracja spora :lol:
Portugalczycy podnosza "srednia" (w moich okolicach jest ich naprawde sporo), bo jakby pytac przy wyjsciu ilu PRAWDZIWYCH Francuzow bylo na mszy, to pewnie by sie za duzo czlowiek nie naliczyl :lol:
Awatar użytkownika
jasminka
Agilisowy Rezydent
Posty: 3011
Rejestracja: 28 sty 2010, 10:00
Płeć: kobieta
Skąd: Śląsk

Re: Jaskier

Post autor: jasminka »

Jaskier pisze: 21 kwie 2019, 10:58 Dziwne to. Zaraz za zachodnią granicą PL (czyli niedaleko mnie) są Niemcy z pustymi kościołami więc coś tam do mnie dociera i trochę wiem.
Ale to absolutnie nie zmienia faktu, że to jest jakieś takie... niemoje.

Niemcy bardziej na południu do kościoła chodzą ;-)) na 5 kościołów jeden ksiądz, ale w kociele normalnie 7 osób z czego 3 to Polacy :mrgreen:
Diazo
Posty: 246
Rejestracja: 25 sty 2017, 14:45
Płeć: M
Skąd: Łódź

Re: Jaskier

Post autor: Diazo »

Co do sytuacji kościoła katolickiego we Francji, to spotkałem się z opinią, że może pożar katedry w Paryżu był w jakiś sposób symboliczny. Odeszła, ale przynajmniej nie zostanie zamieniona w meczet.... Choć osobiście wierzę, że zostanie odbudowana jako świątynia chrześcijańska, a nie np świątynia rozumu czy nazwana inaczej. Czas pokaże.
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent
Posty: 16876
Rejestracja: 11 mar 2010, 09:51
Płeć: K
Skąd: Orzesze

Re: Jaskier

Post autor: Sonia »

Przerażające i smutne jest to co się dzieje na świecie :((((
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci
Posty: 23442
Rejestracja: 01 maja 2012, 14:02
Płeć: F
Skąd: France

Re: Jaskier

Post autor: yamaha »

Diazo pisze: 22 kwie 2019, 21:24 Odeszła, ale przynajmniej nie zostanie zamieniona w meczet....
:shock: Nie bardzo rozumiem....
Jak to "odeszla" ? :shock:
Splonal dach, bedzie troche pracy przy rekonstrukcji, ale przeciez jak komus amputuja reke to nikt pogrzebu nie organizuje ;-))

Meczetow nie mamy na kazdym rogu ulicy i jeszzce nie slyszalam zeby gdziekolwiek we Francji jakikolwiek KOSCIOL zamieniono w meczet :-?
Awatar użytkownika
ozon
Agilisowy Rezydent
Posty: 2239
Rejestracja: 18 lis 2013, 09:38
Płeć: kobieta
Skąd: Tajgówko Małe :)

Re: Jaskier

Post autor: ozon »

W sprawie mszy i kościołów nie mam zdania, bo bywam tylko na ślubach i pogrzebach jako bierny uczestnik, ale mnie to się najbardziej marzy, żeby to świat był PEŁEN dobrych ludzi... :aniol: :-D
Zablokowany