Drapaki

Tutaj zadajemy pytania techniczne, jak obciąć pazurki, jak podać tabletkę, jak dobrać kuwetę bądź drapak, jak i czym czesać nasze koty.
Awatar użytkownika
Sonia
Agilisowy Rezydent
Posty: 16876
Rejestracja: 11 mar 2010, 09:51
Płeć: K
Skąd: Orzesze

Post autor: Sonia »

Jeżeli nie chcesz, żeby kot drapał skórzanego narożnika to od początku musisz mu tego konsekwentnie zabraniać. Gdyby miał takie zakusy to od razu go w tym momencie przestawiaj do drapaka i swoją ręką drap słupek, żeby kociak wiedział co od niego chcesz. Jak się tego zaniedba to potem ciężko oduczyć. Ja pozwalałam Brysi jak była mała podciągać się na wersalce na dole wzdłuż podłogi i teraz oba koty drapią sobie tą wersalkę, nie potrafię ich już tego oduczyć.
Awatar użytkownika
Ania_83
Posty: 1415
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:15

Post autor: Ania_83 »

Tak, właśnie czytam namiętnie to super forum i znalazłam wiele przydatnych wskazówek :-) Już zaplanowałam sobie pare dni wolnego co by posiedzieć z Lunką, oswoić ją z nowym miejscem i uczyć co się da <mrgreen> Co z tego będzie to zobaczymy <rotfl>
Mam nadzieję że ten większy drapak się nada, a z tym mniejszym to jeszcze pomyślę.
A może za rok jak zobaczę co kicia lubi uzbieram na ten superowy Ruffiego :-D
Awatar użytkownika
Ania_83
Posty: 1415
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:15

Post autor: Ania_83 »

Sonia pisze:
Ania_83 pisze:Dziękuję Wam dziewczynki :)
Soniu - o takiej deseczce też myślałam, z tym że chciałabym żeby w tym drugim pokoju też miałaswoje miejsce gdzie będzie mogła się wcisnąć. Szczególnie że ten większy drapak się zmieści tylko i wyłącznie w sypialni :-(
Tylko, że ta tuba to wygląda mi na raczej małą, a kotek szybko rośnie i może się potem nie bardzo w niej mieścić.
A nie miałabyś możliwości zrobienia drapaka sama? Mogłabyś kupić rury owinięte sznurkiem już gotowe od rufiego (byłyby porządne i na długie lata), a resztę zrobić we własnym zakresie. Donka robiła sama swoje drapaki w taki sposób.
A myślicie że to by było lepsze niż ta mała tuba do drugiego pokoju? W sumie prawie taka sama cena, a chyba byłby odpowiedniejszy dla brytka. Większy i też mógłby sobie tam siedzieć <mrgreen> Tylko musiałabym zapytać czy dałoby rade zmniejszyć go o 3cm bo inaczej drzwi się nie otworzą :-(

http://www.drapaki.pl/pl/podstawowe/33-p-2.html

Przepraszam że Was tak zamęczam :-(
Awatar użytkownika
Julcik
Agilisowy Rezydent
Posty: 2483
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:48
Hodowla: ClarusCattus*PL
Płeć: k
Skąd: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Julcik »

Aniu bardzo fajny drapak jeśli będzie możliwość skrócenia to czemu nie.
Chociaż dobrze by było zobaczyć o Lunie się podoba.

A ja mam inny problem bo mój Avari to ostatnimi czasy się z drapakiem nie lubi. Woli zdecydowanie drapać o starą walizkę,która stoi w przedpokoju i już do niczego się nie nadaje.
Oprócz walizki lubi też drapać o tynk na zewnętrznej stronie balkonu,ale z drapaka wgl nie chce korzystać :-/

Macie może pomysł jak zachęcić uparciucha do korzystania z drapaka?
Awatar użytkownika
AgnieszkaP
Agilisowy Rezydent
Posty: 4857
Rejestracja: 24 lut 2011, 16:16
Płeć: kobieta
Skąd: Warszawa

Post autor: AgnieszkaP »

Ania_83 pisze:A myślicie że to by było lepsze niż ta mała tuba do drugiego pokoju? W sumie prawie taka sama cena, a chyba byłby odpowiedniejszy dla brytka. Większy i też mógłby sobie tam siedzieć <mrgreen> Tylko musiałabym zapytać czy dałoby rade zmniejszyć go o 3cm bo inaczej drzwi się nie otworzą :-(

http://www.drapaki.pl/pl/podstawowe/33-p-2.html

Przepraszam że Was tak zamęczam :-(
Zdecydowanie lepsze. Tej tuby nie brałabym pod uwagę, bo jest za mała, słup za niski - szybko przestałaby się sprawdzać.
Ja do głównego drapaka dokupiłam jeszcze ten model

http://www.drapaki.pl/pl/podstawowe/35-p-3a.html

ale zrezygnowałam z tuby i liny. Skróciłam też słup do 70 cm. Ten mały drapak bardzo się u nas sprawdza i do drapania, i do spania. Jeśli chciałabyś coś zmienić w drapaku, napisz do pana Leszka z Rufiego, na pewno coś zaproponuje.
Awatar użytkownika
Ania_83
Posty: 1415
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:15

Post autor: Ania_83 »

Dziękuję za rady, rezygnuje z tej małej tuby i chyba zdecyduje się na ten http://www.drapaki.pl/pl/podstawowe/33-p-2.html

A tak nawiązując do tego co piszesz Aga, tak sobie pamyślałąm czy nie można by było ten mały drapak zrobić w sposób podobny do tego http://www.drapaki.pl/pl/podstawowe/35-p-3a.html tylko że poprostu zamiast półki zrobić tubę (nie wiem czemu się tak na nią uparłam <strach> ) Tylko nie wiem czy przy podstawie 40 cm i wysokości ok 70 cm tuba byłaby stabilna? Może kombinuje za bardzo i lepiej pozostać przy zwykłym P-2.

A główny drapak musi póki co zostać taki z allegro (niestety miejsce też mnie ogranicza) a później może będę kombinować z Ruffim <roll>

Dobrze jest słuchać rad mądrzejszych i bardziej doświadczonych właścicieli kociaków :kiss:
Awatar użytkownika
AgnieszkaP
Agilisowy Rezydent
Posty: 4857
Rejestracja: 24 lut 2011, 16:16
Płeć: kobieta
Skąd: Warszawa

Post autor: AgnieszkaP »

Ania_83 pisze:A tak nawiązując do tego co piszesz Aga, tak sobie pamyślałąm czy nie można by było ten mały drapak zrobić w sposób podobny do tego http://www.drapaki.pl/pl/podstawowe/35-p-3a.html tylko że poprostu zamiast półki zrobić tubę (nie wiem czemu się tak na nią uparłam <strach> ) Tylko nie wiem czy przy podstawie 40 cm i wysokości ok 70 cm tuba byłaby stabilna? Może kombinuje za bardzo i lepiej pozostać przy zwykłym P-2.
Mam wątpliwości, czy taki drapak byłby stabilny. Półka na pewno go stabilizuje, a tuba jest węższa, no i podwyższyłaby jeszcze drapak. Gdyby kot próbował skoczyć na taką tubę, drapak mógłby się wywrócić. Jak zamawiałam w Rufim duży drapak, chciałam zamienić rozetę na raptem 5cm szerszą i trzeba było zwiększyć podstawę drapaka, właśnie ze względów bezpieczeństwa. Aniu najlepiej napisać do pana Leszka.
A jeśli chodzi o tubę, to jest to ulubione miejsce do spania obu moich kotów ;-))
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Dorszka »

Koty nie chcą korzystać z drapaka, jeśli na przykład nie stoi on w odpowiednim - dla nich oczywiście - miejscu. Trzeba tu pójść na kompromis, koty lubią wyciągać się na słupkach, tylko muszą one stać w dobrych miejscach, nie mogą być wciśnięte w miejsce, które jest z jakiegoś powodu dla kota niewygodne, drapak powinien być elementem "ścieżki" - wtedy na pewno kot go nie ominie.

Są koty, które nie wyciągają się pionowo, i wolą drapać powierzchnie poziome - jeśli kot ma takie upodobania, lepiej kupić mu wycieraczkę sizalową, i położyć w jakimś atrakcyjnym miejscu. Często doskonałym miejscem będzie znów element ścieżki - na przykład pod oknem, na którego parapecie lubi przesiadywać, za fotelem, który lubi drapać. Często kot zrezygnuje z drapania mebla na rzecz takiej "atrakcji".

Ja bym nie brała tego drapaka z Allegro. Odłożyłabym te 160 zł, i przez rok dozbierała do zupełnie prostego typu D-0 - dla jednego kota naprawdę nie ma sensu inwestować w "miasteczko", które bardzo szybko się rozleci. Drapak ma za zadanie posiadać:
- słup, gruby, stabilny, żeby kot chciał się na nim wyciągnąć;
- wygodne, wysokie legowisko.

I musi stać w miejscu, z którego kot będzie widział, co się wokół dzieje, nie może być wciśnięty pomiędzy pomiędzy meble.

Ten drugi drapak, z półeczką, jest bardzo dobrym wyborem. Są też takie w wersji z okrągła półką - może taki się zmieści? Na razie poprzestałabym na tym jednym drapaku, i postawiłabym go w pokoju, w którym przebywam częściej.
Awatar użytkownika
AgnieszkaP
Agilisowy Rezydent
Posty: 4857
Rejestracja: 24 lut 2011, 16:16
Płeć: kobieta
Skąd: Warszawa

Post autor: AgnieszkaP »

Dorszka pisze:I musi stać w miejscu, z którego kot będzie widział, co się wokół dzieje, nie może być wciśnięty pomiędzy pomiędzy meble.
No właśnie, bardzo cenna uwaga Dorszko :-)
Awatar użytkownika
Ania_83
Posty: 1415
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:15

Post autor: Ania_83 »

Cenne uwagi - bardzo dziękuję ! Ten mały drapak z półeczką będzie właśnie stał w dużym pokoju połączonym z kuchnią - nie będzie wciśnięty między meble ale ograniczają mnie tam drzwiczki. Ale generalnie kocik będzie widział cały pokój i kuchnię. I na ten drapak z półeczką już na 100% się zdecyduję. Dziękuję za rady.

Natomiast ten większy chciałam wstawić do sypialni, gdzie szerokość ograniczają mi drzwi, ale które są cały czas otwarte. Z tego drapaczka też będzie miał kontrolę na całą sypialnię i nawet na całe mieszkanie. Może to błędne myślenie ale u hodowcy jest taki drapak z budką i wszystkie małe kociaki wdrapują się tam spać, ogólnie lubią drapak więc chciałabym też zapewnić mojej kici coś większego, nawet jakby po roku miało się rozlecieć. No już sama nie wiem <zły> Przemyślę jeszcze.

A jeszcze poradzcie proszę - jaki jest najładnieszy kolor obicia dywanowego w ruffim? Tzn zastanawiam się nad kolorem naturalnym a beżowym. Czy na którymś sierść jest mniej widoczna? Czy tylko mogęsobie pomarzyć? <roll>
Zablokowany