Uznanie BLH

Dla posiadaczy przepięknej długowłosej odmiany kota brytyjskiego.
Darek
Hodowca
Posty: 106
Rejestracja: 26 lis 2009, 23:05
Kontakt:

Kot brytyjski dlugowlosy. Czy FIFe go w koncu zaakceptuje?

Post autor: Darek »

Witam,
Mam na imie Darek i tak jak Wy jestem milosnikiem kotow. Moja milosc do kotow sprawila, ze jestem rowniez szczesliwym hodowca kotow BRI, EXO i PER. Jestem zarejestrowany w FIFe pod przydomkiem Lah-Di-Dah *PL, mieszkam w sercu podbeskidzia- w Bielsku-Bialej
Moje koty sa rozpuszczonymi czlonkami rodziny, to znaczy zyja tam gdzie ja, jedza tam gdzie ja i oczywiscie spia tam gdzie ja. Moi znajomi czesto zartuja, ze to ja mieszkam katem u moich kotow :-) Jest w tym duzo prawdy. Pozwolcie, ze przedstawie moje koty.
Pierwszy byl Karol czyli EXO n03 GIC Karlo Moonbeam Finch Nest *PL
Karol ma zone Cali czyli PER f02 CH Marada's Colourmagic of Lah-Di-Dah
Moim brytyjczykom dowodzi Wladek czyli BRI b Amor's Hot Chocolate vom Wernerwald.
Wladkowi to dobrze, bo ma az 3 zony :-) BRI n33 CH Izma Sweetnesbri*PL, BRI g02 Princess Lara-Lilly vom Wernerwald i BRI g Nili Secret Recipe.
Moja ksiezniczka Lili w swoim pierwszym miocie urodzila 3 kocieta krotkowlose i 1 dziewczynke dlugowlosa. Oczywiscie trojka krotkowlosa otrzymala rodowody LO, koteczka dlugowlosa rodowod RX. I tutaj zaczyna sie moj wlasciwy post. Myslicie, ze FIFe w koncu pogodzi sie z faktem, ze BRI dlugowlose rodza sie i beda sie rodzily i uzna je za rase siostrzana BRI krotkowlosych? W koncu to tak jakby nie uznac kociaka perskiego za persa tylko dlatego, ze urodzil sie z rodzicow egzotycznych krotkowlosych. Zasada przenoszenia genu dlugiego wlosa dziala identycznie w obu przypadkach, a jednak PER po rodzicach EXO jest rejestrowany jako PER, natomiast BRI dlugowlosy po rodzicach BRI jest rejestrowany jako XLH. Zapraszam do dyskusji :-) Darek
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Dorszka »

Nie sądzę, żeby to szybko się stało. Procedura jest dość długa, a same brytki długowłose jeszcze bardzo niestabilne - od brytyjczyków po niemal persy. Myślę, że kidyś FIFe uzna BLH za rasę siostrzaną, ale nie będzie to prędko.

Pojawiłyby się pewnie pytania, w jakiej kategorii pwinny być oceniane, czy nadal w 3? Czy z persami? Czy dwójka, z MCO i resztą?

Wiem, że już próbowano zebrać odpowiednią ilość BLH żeby opisać standard, musi ich być odpowiednia ilość na jednej wystawie, i sędziowie też nie mogą być tylko tacy zwyczajni. Na pewno kiedyś się uda :)
Darek
Hodowca
Posty: 106
Rejestracja: 26 lis 2009, 23:05
Kontakt:

Post autor: Darek »

Rzeczywiscie w kwestii wystawiania pojawilby sie problem. BLH to nadal BRI wiec kat 3, ale wlos dlugi wiec kategoria 1 i 2 tez uzasadniona. Z drugiej strony od dawna tocza sie dyskusje czy kat 3 jest aby najlepsza dla oceniania i porownywania BRI. Byc moze uznanie rasy BLH spowoduje zmiany i w tej kwestii. Ciesze sie, ze coraz wiecej hodowcow pisze otwarcie o tym, ze rodza sie u nich kocieta i BRI i BLH. Mysle, ze to nie liczba kociat BLH rodzacych sie wzrosla, ewentualnie zmalala dzieki mozliwosci zrobienia badan genetycznych i odpowiedniego doboru par hodowlanych, ale wzrosla swiadomosc hodowcow. Koty brytyjskie to wyjatkowo piekne i uczuciowe zwierzeta zaslugujace na pelnoprawne miejsce w katalogu ras. Mam nadzieje, ze pewnego dnia zostana rozpoznane jako rasa siostrzana BRI tak jak sie stalo w przypadku innych organizacji felinologicznych :-)
Awatar użytkownika
Carmella
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2009, 08:56
Kontakt:

Post autor: Carmella »

O proszę, osoba z Bielska-Białej , jak i ja :)
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Renia
Posty: 1142
Rejestracja: 11 cze 2009, 17:18

Post autor: Renia »

Przepraszam za OT, ale ja też z Bielska <klaszcze> nie wiedziałam, że tyle nas tu :D
Darek
Hodowca
Posty: 106
Rejestracja: 26 lis 2009, 23:05
Kontakt:

Post autor: Darek »

Pozdrawiam serdecznie moje krajanki z Bielska :)
wlapka
Posty: 206
Rejestracja: 25 kwie 2010, 23:52

Organizacje uznające BLH

Post autor: wlapka »

Witam, chciałabym wiedzieć jakie organizacje, poza WCF uznają highlandery?
Awatar użytkownika
Vanicca
Posty: 1020
Rejestracja: 18 wrz 2009, 19:15

Post autor: Vanicca »

TICA również uznaje długowłose brytki :-) . Szkoda, że FIFE nie może się przełamać <suchy>
Awatar użytkownika
Mały Lew
Hodowca
Posty: 370
Rejestracja: 23 lis 2008, 21:30
Hodowla: MAŁY LEW*PL (zamknięta)
Płeć: kobieta
Skąd: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Mały Lew »

:) Ja bym powiedziała, że TICA uznaje, a WCF od 3 sierpnia 2008 r. również.
Awatar użytkownika
Vanicca
Posty: 1020
Rejestracja: 18 wrz 2009, 19:15

Post autor: Vanicca »

Oj Mały Lwie czepiasz się <mrgreen> , ale dzisiaj już dosyć przeżyłaś, więc wybaczam <mrgreen>
ODPOWIEDZ