GEN DŁUGIEGO WŁOSA

Dla posiadaczy przepięknej długowłosej odmiany kota brytyjskiego.
gocha1p
Hodowca
Posty: 52
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:38
Kontakt:

GEN DŁUGIEGO WŁOSA

Post autor: gocha1p »

Witam jestem nowa na tym forum. Moja wymarzoną brytyjkę mam już zarezerwowaną. Ale mam pytanie i liczę na bardziej doświadczone osoby. Oboje rodzice z miotu w której mam koteczkę są krótkowłosi jednak w tym miocie pojawiły się dwa kociaki długowłose dodam że w pierwszym miocie kotki( z innym kocurem) także pojawiły sie długowłose. Proszę powiedźcie mi na czym to polega i jak mieć stu procentową pewność aby w moim przyszłym miocie nie pojawiły się kocięta długowłose, czy istnieją jakieś badania które określą czy dany kot jest nosicielem genu długiego włosa. Wiem, że jeżeli kotka i kocur taki gen posiadają to jest prawie pewne że pojawią się kocięta długowłose. Ale co jeśli tylko jeden z rodziców taki gen niesie czy z takiego kojarzenia mogą pojawić się długie dzieci?? Dodam tylko że hodowla z której biorę kotkę jest zrzeszona w WCF a ja w FIFe i z tego co się orientuję FiFe nie uznaję kotów brytyjskich długowłosych... Jak to by się miało do tego gdyby faktycznie pojawił się taki kociak u mnie w hodowli czy dostanie rodowód FiFe??? Mam nadzieję, że napisałam jasno o co mi chodzi bo mam tendencję do plączenia :-) Ale będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi i porady.
Darek
Hodowca
Posty: 106
Rejestracja: 26 lis 2009, 23:05
Kontakt:

Post autor: Darek »

Witam! Mozesz zrobic badania genetyczne, ktore okresla, czy Twoja kotka posiada gen odpowiedzialny za dlugi wlos. Jesli tak sie okaze, musisz ja kryc kocurami, ktore genu na dlugi wlos nie posiadaja. Wtedy na pewno wszystkie kocieta urodza sie krotkowlose, bo do dlugiego wlosa potrzebny jest gen od obojga rodzicow. Czesc kociat z takiego skojarzenia bedzie wolna od genu dlugiego wlosa, czesc gen dostanie od mamy. Moze sie jednak zdarzyc, ze Twoja kotka nie odziedziczyla genu dlugiego wlosa i wtedy mozesz ja kryc dowolnym kocurem, nawet dlugowlosym, a i tak wszystkie kocieta urodza sie z wlosem krotkim.
Jesli u hodowcy zrzeszonego w FIFe, u mnie na przyklad, rodza sie kocieta dlugowlose, to otrzymuja rodowod FIFe RX i kod EMS XLH(BRI). Taki miot mozesz nawet wystawic na wystawie FIFe jako miot mieszany BRI/XLH(BRI).
gocha1p
Hodowca
Posty: 52
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:38
Kontakt:

Post autor: gocha1p »

Wielkie dzięki za odpowiedz uspokoiłeś mnie trochę, a czy robiąc takie badania muszę je jakoś określić w laboratorium tzn odpowiednio nazwać? i czy drogie jest takie badanie? Pozdrawiam.
Darek
Hodowca
Posty: 106
Rejestracja: 26 lis 2009, 23:05
Kontakt:

Post autor: Darek »

Musisz poprosic o zrobienie badania w kierunku genu dlugiego wlosa. Ja robilem caly panel badan genetycznych w USA, ale mysle, ze Laboklin i Idexx tez powinny takie badania wykonywac. Popros swojego weta o sprawdzenie ceny. Powinni miec cene w wykazie badan, ktory dostaja z laboratorium.
gocha1p
Hodowca
Posty: 52
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:38
Kontakt:

Post autor: gocha1p »

Darek pisze:Musisz poprosic o zrobienie badania w kierunku genu dlugiego wlosa. Ja robilem caly panel badan genetycznych w USA, ale mysle, ze Laboklin i Idexx tez powinny takie badania wykonywac. Popros swojego weta o sprawdzenie ceny. Powinni miec cene w wykazie badan, ktory dostaja z laboratorium.
Czyli mój weterynarz może pobrać próbkę i wysłać do odpowiedniego laboratorium?
Darek
Hodowca
Posty: 106
Rejestracja: 26 lis 2009, 23:05
Kontakt:

Post autor: Darek »

Tak, Twoj lekarz pobierze kotce krew i wysle do laboratorium. Przy okazji mozesz zrobic inne interesujace Cie badania, np. grupe krwi, PKD.
gocha1p
Hodowca
Posty: 52
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:38
Kontakt:

Post autor: gocha1p »

A jakie oznaczenie mają te geny długiego włosa bo nawet nie wiem czego szukać na wyniku? Darek dzięki za odpowiedzi dużo mi pomogłeś :-)
kinus
Hodowca
Posty: 1023
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:31
Hodowla: Kabrirus*PL
Kontakt:

Post autor: kinus »

wprawdzie ja robilam badania w USA, ale jesli chodzi o gen dlugiego wlosa, odpowiedz mialam nastepujaca
"Long Hair results for Napoleonka Kabrirus*PL:

Genotype Result: N/N

Cat has short hair. None of the 4 long hair mutations detected. Cat cannot produce long-haired kittens."
gocha1p
Hodowca
Posty: 52
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:38
Kontakt:

Post autor: gocha1p »

Darek pisze:Jesli u hodowcy zrzeszonego w FIFe, u mnie na przyklad, rodza sie kocieta dlugowlose, to otrzymuja rodowod FIFe RX i kod EMS XLH(BRI). Taki miot mozesz nawet wystawic na wystawie FIFe jako miot mieszany BRI/XLH(BRI).
Darku mam jeszcze pytanie albo może też kto inny mi też odpowie, piszesz że taki miot można wystawiać jako mieszany ale to się tyczy tylko całego miotu czy poszczególne pojedyncze osobniki długowłose można też wystawiać czy nie?
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Dorszka »

Można wystawić długowłosego kota na wystawach FIFe, ale będzie to kot poza konkurencją, nie może rywalizować o NOM czy BIV czy certyfikaty.
ODPOWIEDZ