Wielkość i waga brytyjczyków

Pytania i problemy dotyczące tej konkretnie rasy.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Dorszka »

Czyli może kotek po prostu mało je, 50 gr na dobę to bardzo mało. Karma dostępna jest stale? Proszę może rozsypać ją do większej ilości misek, postawić w różnych miejscach, na parapetach, na ścieżkach, tam gdzie kot lubi chodzić. Trzeba sprawdzić serducho. Czekam na wyniki, jeśli nie chce Pan ich tutaj wstawiać, proszę wysłać mailem, dorszka@agiliscattus.pl
Awatar użytkownika
Roger85
Posty: 6
Rejestracja: 30 cze 2019, 10:52
Płeć: Mężczyzna
Skąd: Poznan

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Roger85 »

Tak, właściwie ma wsypaną do miseczki ale nigdy nie dojada tych 60g i zawsze zostaje. Czy mogę zapytać co Pani podejrzewa w zakresie tego serducha? Trochę się zaniepokoiłem.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Dorszka »

To standardowe postępowanie, trzeba się upewnić że nie ma jakichś niedomykalności, nieszczelności, tak bym zrobiła po prostu gdyby to był mój kot. Zawsze eliminujemy ewentualne najpoważniejsze przyczyny tego, co nas niepokoi. Zaraz odpowiem na mail :)
Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent
Posty: 5036
Rejestracja: 11 lut 2014, 20:09
Płeć: K
Skąd: Tychy

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Luinloth »

Wątek o brytkach, ale żal mi zakładać nowego na jedno pytanie :)
Zważyliśmy Merlinka w domu i u weta, waży o 200g więcej niż powiedziała nam dziewczyna z fundacji. Zarobił te 200g w jakieś dwa tygodnie. Czy jest jakaś norma, minimum, widełki... ile powinien przybierać kociak? On jest mały jak na swój wiek (1,6 kg), to pewnie przez chorobę, ale chciałabym się upewnić, że dobrze odrabia straty.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Dorszka »

To prawidłowy wzrost, kociaki przybierają na początku tak około 100 gramów na tydzień. I tak potrafią do pół roku, ale później powinny zwolnić zdecydowanie :))))
Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent
Posty: 5036
Rejestracja: 11 lut 2014, 20:09
Płeć: K
Skąd: Tychy

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Luinloth »

Dziękuję :serce:
Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent
Posty: 5036
Rejestracja: 11 lut 2014, 20:09
Płeć: K
Skąd: Tychy

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Luinloth »

To znowu ja :oops:
Merlinek przestał rosnąć :-| Miał wcześniej taki okres, że przybierał 300g na tydzień, wyjechałam na parę dni i po powrocie zastałam większego kota, rozumiecie. Teraz gdzieś od miesiąca waga praktycznie stoi. Jest już wykastrowany, więc nie mogę też zwalić na dojrzewanie.
Je Gussto Intestinal, od kilku dni zwiększyłam mu porcję z 1/2 do 2/3 puszki na dzień. Dojada po Eris. Chrupie Orijena. Dostaje jeszcze probiotyk i czasem mleczko z Animondy, zastanawiam się czy powinnam go karmić więcej albo dawać mu jakieś witaminy? Nie jest chudy, powiedziałabym że zrobił się z niego taki zgrabny i całkiem konkretny kotek. Ale nie rośnie...

e: Merlinek waży 3,9 kg.
Karioka
Agilisowy Rezydent
Posty: 1027
Rejestracja: 22 mar 2019, 15:18
Płeć: kobieta
Skąd: Kraków

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Karioka »

Ale prawie 4 kg na kota niespełna rocznego to chyba dobrze?

Jak obserwuję moją Celinkę, która też jak Merlinek nie pochodzi z krainy mlekiem i miodem płynącej, to ona odrobiła braki i zatrzymała się na wadze 4,5 kg. Do tego 4,5 kg dochodziła przez dłuższy czas.

Moze już wyszedł z wieku kocięcego i teraz będzie rósł dużo wolniej. Bo znowu jak się zastanowić to nie chcielibyśmy żeby nasze koty bez końca przybierały kilkaset gram tygodniowo, prawda? 😉

Kocur dachowy może osiągnąć dużą wagę, znałam takiego co ważył około 7 kg i nie miał nadwagi, ale nie musi tak być. Trzeba wziąć pod uwagę, że Merlinek chorował, nie znamy jego puli genetycznej. Myślę, że jeszcze przybierze na wadze i wzroście, ale już dużo wolniej.

A chrupki maja cały czas?

Ale jeżeli coś Cię niepokoi to może zrób badania? Tylko chyba niedawno go przebadaliście bardzo dobrze?
Awatar użytkownika
Luinloth
Agilisowy Rezydent
Posty: 5036
Rejestracja: 11 lut 2014, 20:09
Płeć: K
Skąd: Tychy

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Luinloth »

Pewnie, że mają chrupki.
Myślałam nawet, czy go nie zbadać, ale kurczę, ten kot już tyle przeszedł z wetami, że nie chcę tego robić bez większej potrzeby. Zwłaszcza, że to też stres.
Zastanawiam się, czy po prostu ta karma gastro nie jest zbyt niskokaloryczna dla niego? Na puszce jest napisane, że jest niskotłuszczowa.

Mogę dopytać, ile teraz waży jego rodzeństwo, trójka nadal na tymczasie. On będzie miał 7 miesięcy niedługo, myślałam, że w tym wieku się jeszcze szybko rośnie.
Karioka
Agilisowy Rezydent
Posty: 1027
Rejestracja: 22 mar 2019, 15:18
Płeć: kobieta
Skąd: Kraków

Re: Wielkość i waga brytyjczyków

Post autor: Karioka »

Luinloth pisze: 12 gru 2019, 10:38 Pewnie, że mają chrupki.
Myślałam nawet, czy go nie zbadać, ale kurczę, ten kot już tyle przeszedł z wetami, że nie chcę tego robić bez większej potrzeby. Zwłaszcza, że to też stres.
Zastanawiam się, czy po prostu ta karma gastro nie jest zbyt niskokaloryczna dla niego? Na puszce jest napisane, że jest niskotłuszczowa.

Mogę dopytać, ile teraz waży jego rodzeństwo, trójka nadal na tymczasie. On będzie miał 7 miesięcy niedługo, myślałam, że w tym wieku się jeszcze szybko rośnie.
Myślę że prawie 4 kg to normalna waga, w końcu to dachowiec a nie Brytek czy Maine coon.
"Dzieciństwo" kończy się z chwilą osiągnięcia dojrzałości płciowej, a sama kastracja chyba spowalnia wzrost, tak gdzieś czytałam.
Źródła podają, że przeciętna waga kocurka europejskiego to między 4 a 5 kg, więc możesz być spokojna.

Z wiekiem rosną coraz wolniej. Myślę, że jeszcze urośnie, ale będziesz mogła to ocenić po dłuższym odcinku czasu.

Jeżeli jego zachowanie nie budzi Twoich podejrzeń, jest aktywny i w ogóle to raczej bym radziła za dużo nie myśleć. (Teraz przygania kocioł garnkowi 😉)
Wiadomo, że trzeba obserwować i być czujnym. Ale jeżeli normalnie i chętnie zjada co mu dajesz i normalnie się zachowuje to myślę, że nie ma powodów do obaw.
Myślę, że za kilka lat będziesz się zastanawiać jak Merlinka odchudzić 😁
Zablokowany