Reakcja żołądkowa na suchą karmę

Pytania i problemy dotyczące tej konkretnie rasy.
Awatar użytkownika
DonPepito
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2016, 11:25
Płeć: Kobieta
Skąd: Gdańsk

Reakcja żołądkowa na suchą karmę

Post autor: DonPepito »

Witam wszystkich - mam nadzieję, że dobrze wybrałam miejsce dodania postu i zadania pytania - jeśli źle to proszę o poprawienie mnie - obiecuję poprawę. <mrgreen>

Mój 3 miesięczny Pepito ma problem z tolerancją suchej karmy - chciałabym zasięgnąć języka u Was, ponieważ jest on moim pierwszych kotkiem.
Kociak po przyjechaniu do naszego domu przez pierwsze 4 dni jadł tylko mokrą karmę (sucha stała, ale nie był nią w ogóle zainteresowany). 5 dnia wieczorem postanowił podjeść suchego (podawałam karmę jadł wcześniej w hodowli (Taste of the Wild Rocky Mountain Feline) niestety następnego dnia rano zwymiotował 2 razy (najpierw resztką niestrawionego jedzenia, a po około godzinie sliną? pianą?) Kotek do godzin popołudniowych miał wyraźnie złe samopoczucie - nie bawił się, głównie spał, nie chciał jeść. Poprawiło mu się późnym popołudniem, następnego dnia znowu zdecydował pojadać tylko mokre.
Po 2 dniach historia zupełnie analogicznie się powtórzyła - wieczorne zajadanie suchego, a rano kotek chory.
Na początku nie mogłam dojść jaka jest przyczyna - za 2 razem połączyłam to z wieczornym zajadaniem chrupek i doszłam do wniosku, że musi to być to.
Odstawiłam na 4 dni zupełnie suche - i jak ręką odjął - dolegliwości brzuszkowe się nie pojawiały już.

Czy spotkaliście się z podobną reakcją? Dodam, że qupal był zwięzły. A Don Pepito jest łakomczuszkiem i lubi zjeść niestety dużo. Mam wrażenie, że tego suchego w ogóle nie gryzł :-/////

Chcę mu wprowadzić jakoś delikatnie to suche do menu - czy myślicie, że podawanie zwilżonej suchej karmy jest dobrym sposobem? A może macie jakieś inne doświadczenia i porady?

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość przy pierwszym poście na forum <mrgreen> <aniołek>
Awatar użytkownika
Malena
Posty: 695
Rejestracja: 06 lut 2014, 20:04
Płeć: kobieta
Skąd: kujawy

Re: Reakcja żołądkowa na suchą karmę

Post autor: Malena »

DonPepito pisze: Don Pepito jest łakomczuszkiem i lubi zjeść niestety dużo.
Mojej kotce też się zdarza zwymiotować zjedzoną karmę, u nas problem tkwi właśnie w zbyt szybkim zjedzeniu, zbyt dużej ilości suchej karmy. Ja nie jestem specjalistką, może wypowie się ktoś kto lepiej ogarnia temat, ale myślę, że może być tak, że Twój kotek napcha się jak szalony chrupasami i później te chrupasy zalegają długo w brzuszku napęcznieją i żeby sobie ulżyć musi to zwymiotować. A może też tak być, że kociak za mało pije i dlatego jedzonko się długo trawi.
Awatar użytkownika
sakunder
Posty: 2
Rejestracja: 07 gru 2016, 10:48
Płeć: M
Skąd: Dąbrowa

Re: Reakcja żołądkowa na suchą karmę

Post autor: sakunder »

Mój kot na początku też tak miał. Za szybko jadł, bardzo mało popijał bo leciał biegać po całym domu a później wymiotował... Jednak nauczył sie, że przed jedzeniem i po jedzeniu musi pochlipać wodę.
Awatar użytkownika
DonPepito
Posty: 7
Rejestracja: 29 lis 2016, 11:25
Płeć: Kobieta
Skąd: Gdańsk

Re: Reakcja żołądkowa na suchą karmę

Post autor: DonPepito »

sakunder pisze:Mój kot na początku też tak miał. Za szybko jadł, bardzo mało popijał bo leciał biegać po całym domu a później wymiotował... Jednak nauczył sie, że przed jedzeniem i po jedzeniu musi pochlipać wodę.
Czyli pozostaje nam cierpliwość i próby małego dawkowania chrupasków :)
Od 5 dni podaję mu rozmoczone chrupy z mokrą karmą i jest ok, więc to na pewno nie jest nietolerancja karmy tylko łakomstwo naszego malucha <oops>

Swoją drogą już nie taki maluch, bo wczorajsze ważenie pokazało 2kg <serce> Małe wielkie szczęście pięknie rośnie <serce>
Zablokowany