mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Tutaj zadajemy pytania techniczne, jak obciąć pazurki, jak podać tabletkę, jak dobrać kuwetę bądź drapak, jak i czym czesać nasze koty.
ewelinadd5
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2017, 10:06
Płeć: kobieta
Skąd: Leszno

mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: ewelinadd5 »

Mój problem jest taki, że Mam dorosłą kotkę wysterylizowaną 3 letnią i od tygodnia małego kocurka wykastrowanego
Kocurek normalnie korzystał z kuwety, był w osobnym pokoju z miskami i kuwetą. Po około 4 dniach stopniowo wypuszczaliśmy go po całym domu żeby kotki się oswoiły.
Wszystko było w porządku, miski wciąż tam gdzie na początku miał oraz kuweta, kocurek śpi już normalnie z nami w pokoju na drapaku czy dywanie..
Nasza kotka pozwala często sobie na niego syczeć, razem raczej się nie bawią a jak mały zaczepia dorosłą kotkę to ona raczej odpowiada własnie sykaniem.
Wtedy kocurek się wkurza i lata po całym drapaku w tą i wewte .
Wczoraj rano gdy jeszcze spaliśmy kocurek zostawił swoje odchody w korytku w którym spał całą noc w naszym pokoju.
Postanowiłam wywalić to korytko gdyż nie było ono nowe i i tak nie nadawało się raczej do użytku ....
Natomiast dzisiaj spał na drapaku a później przyszedł do naszego łóżka. Wstał normalnie się bawił z Lucy- ta na niego oczywiście sykała i nagle oderwał mnie zapach odchodów kocich więc postanowiłam jak zawsze po każdym odchodzie w kuwecie wyczyścić ją..
A tu okazało się że kocurek załatwił się w naszym łóżku. Kompletnie nie rozumiem dlaczego tak robi, poświęcam mu dużo uwagi, dużo się z nim sama bawię, tulę gdy przychodzi i mruka a tu od dwóch dni postanowił się tak załatwić :('
Dlaczego? Czy może powinnam przenieść mu kuwetę w inne miejsce ? Kuweta stoi wciąż tam gdzie na początku spał i również gdzie jadł chodź ostatnio zdaża mu się też iść do starszej kotki wypić wodę która stoi w kuchni a dobrze wie gdzie są jego, wczoraj po porannym załatwieniu się w sypialni kolejne odchody już zostawił w kuwecie swojej a dzisiaj od rana nie załatwiał się i postanowił zrobić to po czasie własnie w łóżku....
Kotek zostawił te dwa razy odchody "luźne" (rozwolnienie) - (zaczął podjadać inną karmę dla naszej dużej kotki...) (w kuwecie w przeciągu tych dwuch dni nie wiem czy było rozwolnienie czy nie ponieważ żwirek zbrylował się z odchodem i wyglądał na normalny... a dziś tylko raz to rozwolnienie w łóżku i wogóle już nie robił nic w kuwecie nawet nie sikał, a starszej kotce odstawiłam jedzonko na blat kuchenny gdzie mały kocurek nie ma możliwości doskoczenia bo jest za wysoko)
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: Dorszka »

Ile w domu jest kuwet? Kotka nie zaakceptowała jeszcze drugiego kota, kociak może się bać skorzystać z kuwety. Trzeba koniecznie zwiększyć ich ilość, i zwrócić uwagę na relacje pomiędzy kotami. Proszę przeczytać artykuł o dokoceniu: i przeanalizować proces dokocenia u siebie.
ewelinadd5
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2017, 10:06
Płeć: kobieta
Skąd: Leszno

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: ewelinadd5 »

Starsza kotka ma swoją dużą kuwetę w skrytce do której mały kotek nie wchodzi ale widział ją kilka razy
Druga kuweta wlasnie jest dla kocurka w zupełnie innym miejscu- tam gdzie ma swoje miski i gdzie spał od samego początku.
Dziś nad ranem znów zrobił na materiałową walizkę na której starsza kotka Lucy akurat sobie tej nocy spała
Awatar użytkownika
margita
Agilisowy Rezydent
Posty: 5567
Rejestracja: 17 lut 2012, 14:04
Płeć: kobieta
Skąd: zachodniopomorskie

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: margita »

Może kuweta jest zbyt blisko misek z jedzeniem, może jest inny piasek niż w hodowli, może inna karma i ma problem z wypróżnianiem tj. może boli brzuszek i kojarzy to z kuwetą i dlatego szuka innego miejsca ... może być multum powodów .... może warto zapytać się też w hodowli?
Awatar użytkownika
Kasik
Agilisowy Rezydent
Posty: 5350
Rejestracja: 24 lip 2013, 22:49
Płeć: kobieta
Skąd: Szczecin

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: Kasik »

Mi się wydaje, że kotka moze zwyczajnie bolec brzuch, skoro piszesz, że ma rozwolnienie... Podjadal karmę kotki wiec mogła ona wywołać rewolucję w brzuszku. Po przyjściu kotka do nowego domu przez dłuższy okres nie zmieniamy karmy. Napisz może, co dajesz mu do jedzenia, może trzeba będzie wprowadzić zmiany w diecie, albo pokazać malucha weterynarzowi, jeśli kotek będzie dalej miał biegunkę.

P.S. W świecie kotów pojęcie oddzielnych misek z wodą chyba nie obowiązuje ;-)) Misek z wodą w domu powinno być kilka w różnych pomieszczeniach i raczej nie powinny być one w pobliżu misek z jedzeniem :)

Poczytaj koniecznie artykuł o dokoceniu jak radzi Pani Dorotka.
Tak jak pisze Margitka może być dużo przyczyn takiego zachowania, ale wg mnie jedno trzeba wyeliminować na początku - rozwolnienie i ewentualny bol brzuszka :kotek:
ewelinadd5
Posty: 4
Rejestracja: 10 sie 2017, 10:06
Płeć: kobieta
Skąd: Leszno

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: ewelinadd5 »

a więc karmę daję mu taką samą jaką jadł u hodowli - acana(wild prairie) oraz josera(adult) stopniowo mieszam tą karmę z royal canin junior taką karmą będę chciała go karmić (bo tak kazała Pani z hodowli żeby nie było własnie rozwolnienia ) oraz po 3 dniach jak u nas już był zaczęłam mu gotować kurczaka bez przypraw
Awatar użytkownika
margita
Agilisowy Rezydent
Posty: 5567
Rejestracja: 17 lut 2012, 14:04
Płeć: kobieta
Skąd: zachodniopomorskie

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: margita »

to może jednak za szybko na takie zmiany ... niech się najpierw dobrze zaadoptuje w nowym miejscu, zapozna ze wszystkimi mieszkańcami i dopiero gdy będzie już zadomowiony, będzie czuł się bezpiecznie wtedy wprowadzać zmiany .... i to też bardzo pomału, stopniowo ...
za dużo zmian w jednym czasie ...
No i trzeba pamiętać: osobne miejsce na miseczki z jedzeniem, kilka miseczek w różnych miejscach z wodą ... u mnie mam takich miejsc z wodą chyba ze cztery :lol: i widzę, że chętnie ze wszystkich korzystają ...
no i kuweta z dala od jedzonka i wody ... kotki to czyścioszki ... nie mieszają jedzenia z innymi potrzebami ... :mrgreen:

Próbuj wszystkiego ... aż znajdziesz przyczynę ... bez przyczyny koty nie załatwiają się poza kuwetą ... najczęściej jest to wina złego żwirku bądź jakaś dolegliwość u kotka ...
wróć do starych przyzwyczajeń, takich jakie były w hodowli ... brzuszki u kociaków są wrażliwe ... trzeba dać im więcej czasu ... tak samo ze żwirkiem ... używaj tego samego co w hodowli ...

Niestety nie jestem w tej dziedzinie znawcą ... ale ja od tego bym zaczęła ...
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator
Posty: 6546
Rejestracja: 24 lut 2012, 11:28
Płeć: Kobieta
Skąd: Warszawa/NY

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: Miss_Monroe »

Pani z hodowli proszę nie słuchać w kwestii żywienia :devil: i nie zmieniać NIC w diecie kota. Kotek przez co najmniej 3 miesiące w nowym domu ma jeść dokładnie taką samą karmę jak w hodowli. Na zmianę karmy będzie czas. Proszę nie podawać gotowanego kurczaka, bo gotowane mięso nie ma żadnych wartości odżywczych. Proszę pozostawić kotka TYLKO na karmie suchej, którą jadł w hodowli.
Awatar użytkownika
yamaha
Genius Loci
Posty: 23442
Rejestracja: 01 maja 2012, 14:02
Płeć: F
Skąd: France

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: yamaha »

Miss_Monroe pisze: 20 sie 2017, 19:40 gotowane mięso nie ma żadnych wartości odżywczych
:shock: :shock: :shock:
A coz to za dziwne stwierdzenie ?
Awatar użytkownika
Miss_Monroe
Moderator
Posty: 6546
Rejestracja: 24 lut 2012, 11:28
Płeć: Kobieta
Skąd: Warszawa/NY

Re: mały kotek zostawia odchody wokół właścicieli łóżka :(

Post autor: Miss_Monroe »

Faktycznie, źle sformułowałam zdanie. Gotowane mięso jest mniej wartościowe dla zwierzaka niż surowe (jeśli mamy takie sprawdzone miejsce do zakupu) / przemrożone. Podczas gotowania mięso traci wartości odżywcze np. witaminy.
Zablokowany