Poidła automatyczne, fontanny

Tutaj zadajemy pytania techniczne, jak obciąć pazurki, jak podać tabletkę, jak dobrać kuwetę bądź drapak, jak i czym czesać nasze koty.
Awatar użytkownika
Jaskier
Agilisowy Rezydent
Posty: 1747
Rejestracja: 09 sty 2017, 18:55
Płeć: mężczyzna
Skąd: Szczecin

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Jaskier »

Karioka pisze: 06 gru 2019, 13:47
Jaskier pisze: 06 gru 2019, 13:21
Karioka pisze: 06 gru 2019, 12:51
Zastanawiam się jeszcze czy zamiana pompek byłaby rozsądna, żeby sprawdzić czy w drugiej fontannie pompka też będzie miała ten sam zapach?
Chyba bym odradzał, lepiej zrobić izolatkę niż przenieść grzyba do drugiej fontanny.
Tak, chodziło mi o te 4 łopatki na bolcu
A czemu zaraz grzyba???
A co Ci tam śmierdzi? Konwalie? :)
Awatar użytkownika
agniecha
Agilisowy Rezydent
Posty: 1066
Rejestracja: 15 mar 2015, 16:15
Płeć: kobieta
Skąd: Bydgoszcz

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: agniecha »

Ja za każdym myciem rozbieram pompkę ,ale jeszcze tak z raz w miesiącu wlewam mocno ciepłą wodę i wsypuję paczuszkę kwasku cytrynowego. Tak sobie to krąży ,aż do wystygnięcia wody, a potem jeszcze dwa razy przepuszczam i wylewam czystą zimną wodę . Nie ma żadnego zapachu ,ale jak to nie pomaga to też wymieniłabym pompkę .
Karioka
Agilisowy Rezydent
Posty: 1027
Rejestracja: 22 mar 2019, 15:18
Płeć: kobieta
Skąd: Kraków

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Karioka »

Pompkę zamówię tak czy inaczej, ale z czystej ciekawości spróbuję z wodą utlenioną bo ona powinna zabić to coś się się tam wylęgło, jeśli się wylęgło. Tak czyściliśmy glony w akwarium.
Chyba, że cała fontanna jest trefna i tyle.

Kwasek cytrynowy nie do końca mnie przekonuje w tej sytuacji. Chyba dobry jest bardziej na odkamienienie? Choć może z ciekawości też sprawdzę 😉

Serdecznie dziękuję za wszystkie rady ♥️
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Dorszka »

Jaskier ma rację, jesli pompka jest podejrzana, nie wkładałabym jej do żadnego innego poidełka. To tylko rozniesie ewentualny problem.

Agniecha dobrze radzi. Kwasek to nie tylko odkamienianie, to przy okazji pH zabijające wszystko, co się w pobliżu znajdzie :)
Awatar użytkownika
Mago
Super Admin
Posty: 4597
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:28
Płeć: Kobieta
Skąd: Warszawa
Kontakt:

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Mago »

Nie czytałam dokładnie dyskusji, ale chciałam podrzucić info, że gorąca woda z soda oczyszczoną jest pomocna w takich sytuacjach. Inna sprawa, że pompka musi być rozbierana i dokładnie czyszczona. Na łopatkach z czasem osadza się taki "śluz", to siedlisko różnych bakterii.
Karioka
Agilisowy Rezydent
Posty: 1027
Rejestracja: 22 mar 2019, 15:18
Płeć: kobieta
Skąd: Kraków

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Karioka »

Najpierw spróbuję z wodą utlenioną. Dam znać za kilka dni jaki efekt. Mina pani w aptece bezcenna jak poprosiłam o 1 litr 🤣
Później wyprobuję resztę pomysłów jak woda utleniona nie pomoże.

Mago śluzu czy szlamu nie ma właśnie bo myję wszystko dokładnie przynajmniej raz w tygodniu, myślę, że to może być jakiś glon albo coś.

Przy następnych zakupach już niedługo zamówię nową pompkę tak czy inaczej.
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Dorszka »

Ale woda utleniona nie będzie tak skuteczna jak zostawienie pompki na noc w silnym roztworze kwasku cytrynowego bądź octu. Jeśli jednak ma Pani więcej wiary w ten preparat, to proszę spróbować - nie zabije on jednak bakterii.

Nie wiem też (to już uwaga do wszystkich czytających ten wątek), jak używacie fontann - najczęstszy błąd to wyłączanie ich na noc. Filtr czy pompka (jakiś filtr jest zawsze, ja pozamieniałam te dziwne chemiczne na zwykłe gąbkowe) ma w sobie florę bakteryjną, nic na tej ziemi nie jest sterylne :) Gdy woda się rusza, jest dobrze natleniona, i to wspiera rozwój bardzo dobrych bakterii. Jeśli wyłączymy filtr na noc, namnożą się w nim bakterie rozwijające się przy nikłej ilości tlenu, te są zawsze mniej korzystne. Rano włączamy pompkę, i wręcz wyrzucamy ten nieciekawy zestaw razem z jego produktami przemiany materii, do obiegu. Jeśli fontanna chodzi stale, mamy utrzymaną równowagę z tlenowymi, nieszkodliwymi bakteriami, mamy też generalnie dobre natlenienie, zapobiega to naturalnie namnażaniu się grzybów. To tak do przemyślenia :)
Karioka
Agilisowy Rezydent
Posty: 1027
Rejestracja: 22 mar 2019, 15:18
Płeć: kobieta
Skąd: Kraków

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Karioka »

Dziękuję Pani za rady. W wodę utlenioną wierzę o tyle, że stosowałam ją bodajże na sinice czy inne glony w akwarium i pomagało. Nie wykluczam, że jestem ślepo uparta teraz, ale dziś już zaczęłam ten test. Napiszę za kilka dni czy coś to dało. Jak nie, to spróbuję z kwaskiem cytrynowym. Dla czystej ciekawości.

Fontanny mam włączone cały czas. Jestem akwarystką od wielu lat i wiem jak to działa. Tak jak nie wyłączam nigdy aparatury przy akwarium tak nie wyłączam też fontann. Tu problem może być większy bo im mniejszy zbiornik tym gorzej. Dlatego też myję je przynajmniej raz w tygodniu włącznie z rozkładaniem pompki.

Długo się zastanawiałam nad zakupem fontann właśnie ze względu na ich mały litrarz, jeszcze nie miałam wsparcia w tym temacie w domu bo słyszałam od Kacpra: "zobaczysz, koty będą miały biegunkę, a ty będziesz się martwić i biegać po lekarzach" 🙄
Ale dziś wiem, że słusznie postąpiłam decydując się na zakup. A Kacper odszczekał swoje słowa pod stołem 😁
Awatar użytkownika
Dorszka
Administrator
Posty: 6057
Rejestracja: 22 lis 2008, 23:59
Płeć: Kobieta
Skąd: Wrocław
Kontakt:

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Dorszka »

Tak, sinice i glony to zupełnie inna działka, ja tez akwarystka, w tej chwili już była, przez koty oczywiście :lol:

Czekam w takim razie na "raport", bo ja z pompkami wody utlenionej nie stosowałam, ale może to kolejny sposób, który należy włączyć do repertuaru działań mających przedłużyć ich żywot :mrgreen:
Karioka
Agilisowy Rezydent
Posty: 1027
Rejestracja: 22 mar 2019, 15:18
Płeć: kobieta
Skąd: Kraków

Re: Poidła automatyczne, fontanny

Post autor: Karioka »

Dorszka pisze: 08 gru 2019, 00:16 Tak, sinice i glony to zupełnie inna działka, ja tez akwarystka, w tej chwili już była, przez koty oczywiście :lol:

Czekam w takim razie na "raport", bo ja z pompkami wody utlenionej nie stosowałam, ale może to kolejny sposób, który należy włączyć do repertuaru działań mających przedłużyć ich żywot :mrgreen:
A moje bardzo lubią akwarium. Mają swoje własne TV, a ja wiecznie pomazane szkło 😊
Celinka ma grzejącą leżankę w zimowe wieczory, Jadzia nie preferuje chyba z racji gęstszego futerka.
Kiedyś miałam ich 5, ale czasu brak i zostawiłam tylko 250 litrowe. Czasem myślę żeby zlikwidować, ale się boję, że koty mi nie wybaczą.

A do fontanny zajrzę jakoś koło czwartku, wtedy już powinno się coś okazać.
Zablokowany